Soczewki fotochromowe dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, rozjaśniając się i przyciemniając w zależności od ilości promieniowania ultrafioletowego.
Taka funkcjonalność pozwala to na noszenie okularów przez cały dzień, bez konieczności zmiany ich na okulary przeciwsłoneczne, bądź odwrotnie. Zapewnia to wyjątkową wygodę i komfort użytkowania.

Soczewki zazwyczaj barwione są na kolor brązowy i szary, mogą występować jako:
– mineralne (szklane)
– organiczne (plastikowe)

Przy zastosowaniu soczewek mineralnych, bardzo często ze względu na różne grubości soczewek (przy różnowzroczności) mogą być różne obszary zabarwienia – im cieńsza soczewka tym jaśniejsza, im grubsza – ciemniejsza.

Efekt ten został wyeliminowany w przypadku soczewek fotochromowych, gdzie czynnik odpowiedzialny za zabarwianie / odbarwianie jest naniesiony powierzchniowo (ta sama grubość na całej soczewce) np. SunSensors, SunTech, Transitions, Transitions XTRActive.

Soczewka fotochromowa, reagująca pod wpływem ilości ultrafioletu nie będzie zabarwiała się w pomieszczeniu, pokoju, biurze oraz samochodzie. Dlatego nie należy brać pod uwagę tego wyboru myśląc o okularach przeciwsłonecznych do prowadzenia samochodu. Jednym z produktów fotochromowych barwiącym się w samochodzie to Transitions XTRActive.

Dowiedz się więcej o soczewkach z rodziny Transitions