dobór soczewek kontaktowychBadanie pod kątem użytkowania soczewek kontaktowych oprócz badania które zostało opisane w dziale „badanie pod okulary” powinno zawierać jeszcze kilka istotnych elementów. Przede wszystkim trzeba ocenić stan przedniego odcinka oka w biomikroskopie. Tylko specjalista, który ma odpowiednie doświadczenie oparte na gruntownym wykształceniu będzie w stanie w sposób prawidłowy przeprowadzić taką ocenę.

Ważne jest wykrycie zmian które powinny być bezwzględnym przeciwwskazaniem do użytkowania przez nas soczewek kontakotwych. Istotne jest aby specjalista w gabinecie podczas aplikacji przymierzył nam próbne soczewki kontaktowe. Założone na oczy soczewki powinny być ocenione przez specjalistę w biomikroskopie. W trakcie takiej oceny specjalista stwierdzi czy soczewki mają odpowiedni rozmiar, czy odpowiednio się układają na oku oraz czy posiadają odpowiednią ruchomość.

W przypadku soczewek kontaktowych torycznych przeznaczonych do korekcji astygmatyzmu dodatkowo specjalista oceni stopień rotacji soczewki na oku oraz jej stabilność. Ważna jest także ocena naszej ostrości wzroku przez soczewki kontaktowe i ewentualne dokorygowanie. Jeżeli jest to nasz „pierwszy raz” powinniśmy zostać nauczeni zakładania i ściągania soczewek kontaktowych oraz ich prawidłowej pielęgnacji. Powinniśmy dowiedzieć się o korzyściach jakie płyną z użytkowania soczewek kontaktowych, ale także o zagrożeniach jakie mogą na nas czyhać podczas ich użytkowania.

Jeżeli podczas badania wszystko przebiegnie pomyślnie to zostanie nam wyznaczony termin wizyty kontrolnej z której powinniśmy bezwzględnie skorzystać, nawet jeżeli nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z użytkowaniem soczewek. Na wizycie kontrolnej zostaną sprawdzone nasze oczy jak reagują na soczewki kontaktowe i czy na pewno możemy je bezpiecznie nosić. Specjalista sprawdzi także jak radzi sobie z czyszczeniem naszych soczewek system pielęgnacji i w razie potrzeby dostosuje go do naszych potrzeb. Wszystkich zaleceń jakie udzieli nam specjalista powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Dotyczy to przede wszystkim czasu użytkowania soczewek kontaktowych w trakcie doby oraz czasu wymiany soczewek na nowe.

Trzeba pamiętać, że czas użytkowania soczewki kontaktowej np. miesięcznej nie może być dłuższy niż rekomendowany i że ten czas liczy się od momentu otworzenia opakowania bez znaczenia ile razy założymy taką soczewkę na oko w czasie tego miesiąca. Ważne jest o ile specjalista nie zaleci inaczej by nie spać w soczewkach kontaktowych założonych na oczy. Może to przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstania powikłań, a przecież tak czy inaczej nasze sny będziemy widzieli wyraźnie.

Należy również przestrzegać podstawowych zasad higieny i bezwzględnie myć ręce przed każdorazową manipulacją soczewki podczas jej zakładania lub ściągania. Pamiętajmy, że soczewka kontaktowa oraz pojemnik do jej przechowywania nie mogą mieć kontaktu z niczym innym jak tylko z płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Szczególnie zabroniony jest kontakt soczewki lub pojemnika z wodą. Choć istnieją pewne odstępstwa co do kontaktu soczewki kontaktowej z innymi niż płyn substancjami to na pewno jeżeli zajdzie taka potrzeba dowiemy się tego od swojego specjalisty.

Gdy już spodoba nam się noszenie soczewek kontaktowych i poczujemy wolność jaką dają i zaczniemy je regularnie nosić pamiętajmy o systematycznych kontrolach naszego wzroku i stanu zdrowia naszych oczu. Pewne odstępstwa w stanie naszych oczu szybciej dostrzeże specjalista. Jak my poczujemy, że coś się dzieje może to już oznaczać stan zaawansowany i wymagać wdrożenia długotrwałego leczenia.

Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki opracowało standard badania optometrycznego rozbudowany przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych o dobór i aplikację soczewek kontaktowych.