okulary progresywnePrzeznaczone dla osób, które potrzebują dwóch par okularów: do dali oraz bliży (lub jednej pary – lecz nie chcą ściągać i zakładać okularów w zależności od tego do czego ich potrzebują). To dobre rozwiązanie jeżeli nie chcesz zmieniać okularów.

U większości osób, średnio po 40 roku życia, pojawiają się trudności z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu. Jest to związane z fizjologicznym, naturalnym procesem starzenia się oczu.

Niezbędne wtedy staje się korzystanie z okularów. “Okulary do czytania” ułatwiają wykonywanie wszystkich czynności, w czasie których wzrok skupia się na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości od oczu. Przedmioty te są wówczas widziane wyraźnie, ostro. Niestety, przy przenoszeniu wzroku na przedmioty w większej odległości od oczu, okulary do czytania przestają być przydatne – nie zapewniają dobrego, wyraźnego widzenia obiektów położonych daleko i w odległościach pośrednich. Wówczas trzeba je zdjąć i najczęściej zmienić na inne – o innej mocy korekcyjnej.

W ten sposób konieczne staje się korzystanie z dwóch par okularów, a co gorsza ciągłe ich zmienianie i pamiętanie o każdej z nich. Nie jest to sytuacja komfortowa, sprawia wiele kłopotów i nie zapewnia oczom wygodnego funkcjonowania. Co wtedy? Rozwiązaniem mogą być okulary z soczewkami progresywnymi.

Soczewki progresywne dają poczucie swobody jaką daje możliwość ostrego widzenia na każdą odległość i w każdym kierunku. Bez względu na to co robisz: pracujesz, odpoczywasz, uprawiasz sport czy zajmujesz się swoim hobby możesz korzystać z okularów z soczewkami progresywnymi, które:
– posiadają szerokie pole wiedzenia na każdą odległość
– posiadają minimalne zniekształcenia oraz stabilizację obrazu (zminimalizowany efekt ”pływania obrazu“)
– zapewniają uczucie pewności w każdej sytuacji (np. podczas schodzenia po schodach)
– posiadają płynne przejścia pomiędzy dalą a bliżą

Na rynku istnieje kilka rodzajów soczewek progresywnych. Najbardziej zaawansowane soczewki progresywne nazywane często indywidualnymi – ta grupa soczewek oprócz pomiaru badania wzroku uwzględnia takie parametry jak: noszenie okularów, ich kąt pochylenia, odległość od rogówki (czyli to wszystko jak lubisz je nosić), Twoje wykorzystanie wzroku – gdzie i jakie odległości bardziej są dla Ciebie ważne, z jakiej odległości lubisz najczęściej czytać. Często również są określane “szytymi na miarę”. Dzięki tym parametrom producent dopasowuje konstrukcję soczewki progresywnej a tym samym okularów do Twoich indywidualnych potrzeb. Oczywiście wykonane w cyfrowej technologii obróbki.

Soczewki progresywne zaawansowane / zindywidualizowane – są również wykonane w technologii cyfrowej obróbki ze strefą progresji na wewnętrznej części soczewki. Soczewki progresywne standardowe z progresją po zewnętrznej stronie soczewki o tradycyjnej konstrukcji aż wkońcu linia soczewek progresywnych z linii ekonomicznej – wcześniejsza metoda wykonywania / produkcji soczewek (starsza konstrukcja, dla mniej wymagających klientów, nieco grubsze od tradycyjnej ale cenowo zbliżone do soczewek dwuogniskowych.

Soczewki progresywne charakteryzują się naturalnym widzeniem na wszystkie odległości: dal, obszar pośredni, bliż. Pomiędzy obszarem do dali a obszarem do bliży jest płynne przejście. Brak jest linii podziału pomiędzy bliżą a dalą jak to jest w przypadku soczewek dwuogniskowych. Patrzenie przez takie soczewki jest tym samym bardziej naturalne a brak linii podziału wpływa na estetykę i komfort.

To jakie soczewki progresywne spełnią Twoje oczekiwania nie jest ważne od tego ile chcesz na nie przeznaczyć, ale w bardzo wielu przypadkach od stanu, sprawności Twojego układu wzrokowego. Dlatego tak ważne jest przed ich zakupem posiadanie aktualnego wyniku badania.

Ważną informacją jest również to, że presbiopię można również uzupełnić o korzystanie z soczewek kontaktowych progresywnych.