vintage_frame Wybierając oprawki musimy brać pod uwagę:
– przeznaczenie okularów – jeśli kupujemy okulary do codziennego noszenia, oprawki powinny być stosunkowo duże, aby nie zawężały pola widzenia. Jeśli zaś okulary mają służyć tylko do czytania – oprawki mogą być mniejsze.
– budowę twarzy – zwykle przy owalnej twarzy zaleca się okulary okrągłe, natomiast przy twarzy okrągłej – prostokątne. Nie jest to jednak warunek konieczny, a raczej zalecenie o charakterze estetycznym.
– rozstaw oczu – ważnym kryterium jest, by źrenice oczu znajdowały się w odpowiednim miejscu oprawek (zwykle w miejscu środka krzywizny soczewek). Jeśli osoba o małym rozstawie oczu wybierze dla siebie szerokie oprawki, wtedy środki krzywizn szkieł będą przesunięte względem źrenic oczu i noszenie takich okularów będzie powodowało pojawienie się dodatkowych problemów ze wzrokiem. Podobna sytuacja wystąpi, gdy osoba o dużym rozstawie oczu wybierze oprawki zbyt wąskie. Oczywiście istnieje możliwość decentracji szkieł, umożliwiająca osobom o małym rozstawie oczu noszenie szerokich opraw i odwrotnie.
– wielkość (grubość) soczewek – nie wszystkie oprawki są przystosowane do montażu szkieł o grubych krawędziach. Obecnie dostępne są wprawdzie cienkie szkła nawet o dużej mocy optycznej, jednak są one nieco droższe, w związku z czym nie każdy może sobie pozwolić na takie szkła.
– podatność na uczulenia – niektóre typy oprawek mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli więc jesteś alergikiem – szukaj oprawek antyalergicznych (hypoalergicznych).
– stopień złożoności budowy oprawek – każde okulary trzeba czyścić i konserwować, więc jeśli oprawki będą zbyt skomplikowane i rozbudowane, zajmie Ci to kilkakrotnie więcej czasu niż w przypadku oprawek prostych.

Oprawki, ze względu na budowę, można podzielić na trzy główne kategorie:
– metalowe – oprawki charakteryzujące się długim “czasem życia” – są bardzo wytrzymałe. Kupując takie oprawki możesz w razie konieczności wymienić tylko szkła nie narażając się na dodatkowe koszty. Zwykle oprawki metalowe są cięższe od innych oprawek. Czasem pacjenci mogą wykazywać reakcje alergiczne na niektóre typy metali używanych do produkcji oprawek. Są jednak dostępne również oprawki antyalergiczne, nie powodujące uczuleń.
– plastikowe (z tworzyw sztucznych) – są zwykle lżejsze od oprawek metalowych. Niektóre z nich są podatne na wpływ temperatury i w związku z tym wymagają częstszej korekcji kształtu. Wiele typów oprawek tego typu z biegiem czasu staje się bardziej podatne na działanie mechaniczne, traci elastyczność, staje się krucha. Dlatego też oprawki tego typu nie są zalecane dla osób chcących zmieniać w przyszłości tylko szkła nie zmieniając oprawek.
– mieszane – oprawki zbudowane częściowo z tworzywa sztucznego i metalu. Wariantów mieszania materiałów jest tyle ile tylko podsuwa ludzka wyobraźnia. Mogą być na przykład metalowe zauszniki i plastikowe ramki, może być też odwrotnie, ale często materiały te przeplatają się znacznie subtelniej tworząc zgrabną i interesującą całość. W zależności od budowy mogą być zarówno lekkie jak i ciężkie.